leto 2017
stavebná sezóna

Pripravujeme svojpomocnú výstavbu domov v 4 nových a jednej už rozbehnutej lokalite. Desiatky chlapov sa na 9 mesiacov zmení na stavebníkov.

9 000 €
rozpočet na nový dom

Nízkonákladový model domu architekt prispôsobuje potrebám rodín. Vďaka spoločným nákupom materiálu je rozpočet možné pokryť z mikropôžičky.

tímy
asistencie stavby

V teréne sa pohybujú tímy, ktoré asistujú rodinám. Stavební učitelia učia odbornejším stavebným postupom. Koordinátor výstavby dohliada na tempo prác.

20 domov
rodiny skolaudujú

Kým skončia ročné „splátkové prázdniny“, rodiny budú bývať v nových legálnych domoch.

 

Stavebná sezóna 2014 v pilotnej lokalite Kojatice, Člověk v tísni Slovensko. Tím asistencie výstavby: Michal Sládek/Pavol Kravčík, Konštantín Kozák Foto: Nina Mikušková

 

Príležitosť postaviť si svojpomocne dom z mikropôžičky ponúkame rodinám, ktoré žijú z veľmi nízkeho príjmu. Ako prví na Slovensku sa pokúšame týmto spôsobom riešiť aj alarmujúcu situáciu v segregovaných osadách, kde sa žije v chatrčiach a unimobunkách.

Zanietení mladí architekti navrhujú nízkonákladové modely domov, ktoré poskytujú základný štandard bývania – kuchyňu, spálňu, pripojenie na elektrinu, tečúcu vodu a toaletu. Každá rodina si s architektom dohodne úpravy v projektovej dokumentácií tak, aby bol dom ušitý na mieru.

Koordinátor výstavby asistuje rodine pri podávaní žiadosti o stavebné povolenie, neskôr koordinuje nákup stavebných materiálov a objednávanie odborných prác. Stavebný majster vyučuje stavebné postupy, aby domy boli postavené kvalitne a podľa plánov a motivuje rodiny, aby si dom stavali podľa časového harmonogramu. Posledným členom asistenčného tímu je stavebný dozor, ktorý zabezpečuje obec.

V Kojaticiach, Rankovciach a v okolitých dedinách sa snažíme chudobným rodinám pomôcť s legalizáciami v nedávnej minulosti postavených domov. Je to súčasť našej zodpovednosti a snahy o dlhodobú zmenu legálneho statusu bývania aspoň v tých rómskych lokalitách, kde pôsobíme.

 

Spolu s desiatimi výnimočnými starostami a skupinou terénnych pracovníkov, ktorí sa stali súčasťou Projektu DOM.ov sa pripravujeme na stavebnú sezónu 2017. Najväčšou výzvou je v chudobných rómskych lokalitách vytvoriť také podmienky, aby rodiny mali reálnu šancu si legálne stavať vlastné domy.