O projekte Inkluzívne susedstvá
Projekt Inkluzívne susedstvá je nástrojom komplexného riešenia problémov marginalizovaných rómskych komunít. Z bohatých skúsenosti našej organizácie v oblasti riešenia bývania obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít (MRK) vieme, že jednotlivé problémy rómskych komunít spolu úzko súvisia, ovplyvňujú sa a vytvárajú tzv. kauzálny „začarovaný“ kruh. Napríklad absencia primeraného bývania ovplyvňuje zamestnanosť a opačne nezamestnanosť má dosah na obstaranie primeraného bývania. Alebo nízka úroveň vzdelania ovplyvňuje to, ako rodina v novom bývaní hospodári, ako sa oň stará, ale tiež opačne nedostatočné podmienky na bývanie zapríčiňujú zlyhávanie detí vo vzdelávacom systéme. Preto vnímame, že riešenie hlbokej sociálnej exklúzie potrebuje komplexný a adresný prístup, najmä v oblastiach bývania, zamestnanosti a vzdelávania. Oblasť bývania pritom považujeme za kľúčovú.
Podľa Atlasu rómskych komunít z roku 2019, na Slovensku žije v marginalizovaných komunitách až 300 000 ľudí. Práve Košický kraj drží prvenstvo v percentuálnom zastúpení Rómov na celkový počet obyvateľstva (16%). Atlas konštatuje, že rómske obydlia sú výrazne preľudnené, s nedostatočným prístupom k technickej infraštruktúre. Problém, ktorý má historické korene sú nevysporiadané pozemky pod rómskymi osadami. Len 30% pozemkov v rómskych osadách vlastnia Rómovia. Oproti majoritnému obyvateľstvu ide o výraznú disproporcitu, pretože vlastnícke bývanie je na území Slovenska silno zastúpené (až 95%).
Projekt Inkluzívne susedstvá je založený na myšlienke, že efektívne a udržateľné riešenie bývania zraniteľných skupín obyvateľstva vyžaduje holistický prístup pôsobiaci na všetky dôležité oblasti života. Vychádza aj z prístupu v sociálnej práci nazývaný „housing ready“, čo znamená „pripravený na bývanie“. Zabezpečenie fyzického priestoru na bývanie je kombinované s adresnou sociálnou prácou a vzdelávaním.
Projektom sa sústreďujeme na vybrané lokality – obce nachádzajúce sa v Košickom kraji – Kecerovce, Vtáčkovce, Boliarov, Bôrka a Veľká Ida. Vo všetkých týchto obciach žijú Rómovia v segregovaných koncentráciách postihnutých hlbokou chudobou. Príznačná je vysoká miera nezamestnanosti, nízka vzdelanostná úroveň, katastrofálne podmienky na bývanie a častý výskyt sociálno-patologických javov. S vybranými obcami už viac ako rok spolupracujeme, ich zástupcovia prejavili vôľu riešiť problém rómskych osád komplexne.
O projekte Inkluzívne susedstvá
Hlavným cieľom projektu je zvýšenie kvality života obyvateľov MRK prostredníctvom tvorby fungujúcich nových susedstiev v obciach Kecerovské Kostoľany, Vtáčkovce, Boliarov, Bačkov, Bôrka a Veľká Ida. Cieľ dosiahneme implementáciou inkluzívnych opatrení v základných životných oblastiach, a to bývanie, zamestnanosť a vzdelávanie.
Aktivity projektu
Aktivity projektu sú založené na kombinovaní programu svojpomocnej výstavby rodinných domov s intenzívnou sociálnou prácou a vzdelávaním. V šiestich obciach, v ktorých bude projekt uskutočnený už teraz pracujeme s rodinami a pripravujeme ich na výstavbu ich prvého legálneho domu. Klienti musia prejsť prípravou, finančným vzdelávaním a fázou sporenia financií, aby sa mohli kvalifikovať k získaniu úveru na bývanie. Následne im budeme poskytovať asistenciu pri výstavbe domu a obciam pomáhať zabezpečiť potrebnú technickú infraštruktúru k domom. Súčasťou procesu je poskytovanie pracovného poradenstva klientom programu. Inováciou v tomto projekte je prepojenie témy bývania s témou ranej starostlivosti.